Horizon Hydrogen Grand Prix je vzdělávací program, který propojuje nové vodíkové technologie, technické a strategické myšlení a týmovou práci. V rámci programu si každý tým postaví vlastní závodní vůz na vodíkový pohon, doplní jej vlastními technickými vychytávkami, které však musí projít přísnou technickou kontrolou, a poté princip svého vozu a fungování týmu představí v prezentaci před odbornou porotou. „Naše prezentace zvýrazňuje detaily úprav na našem autě, které prezentuje hlavně zručný mechanik, který je dokáže nejen důkladně popsat ale i dobře vysvětlit jejich účel,“ popisuje Otakar Klika, řidič a mluvčí týmu HC Verva 44.
Po startu na závodní dráze vše teprve začíná. Tým musí být plně soustředěný a připravený kdykoli vůz opravit a správně rozložit energii, aby byl vůz schopen absolvovat šestihodinový závod. Nejinak tomu bylo i v Las Vegas, kam do kvalifikačního závodu postoupilo 25 nejlepších týmů z celkem 500 týmů z celého světa, aby zabojovaly o místa ve světovém finále. „Naším cílem nebylo dojet jako první, ale aby auto vůbec přežilo kvalifikace a my postoupili do velkého finále s pojízdným autem,“ říká Adéla Hrbková, hlavní mechanik týmů HC Verva 44. Spolu s českým týmem HC Verva Racing Team Litvínov se do první patnáctky probojoval i další tým podporovaný nadací, slovenský Ostrov Team z Košic. „Měl jsem radost, protože postupem do hlavního závodu se nám splnil cíl, se kterým jsme na světové finále jeli,“ hodnotí postup Filip Brabec, nahazovač týmu HC Verva 44. Hlavní závod trval neuvěřitelných 6 hodin a všem 15 týmům se podařilo dojet až do konce. „V hlavním závodě jsme museli jet více na vytrvalost, vzhledem k délce závodu. Také jsme museli jezdit opatrněji kvůli dvěma opravám. Zlomovým momentem nejspíše byla poslední hodina závodu, když jsme zjistili, že máme dostatek energií, takže jsme mohli přidat a začít doopravdy závodit“, hodnotí závod Tomáš Malíček, řidič a mechanik týmu.
V celkovém umístění se dokázal tým HC Verva probojovat na krásné 9. místo a košický Ostrov Team svým perfektním výkonem dosáhl na druhé místo celkového žebříčku. Košický tým tvoří Filip Pachota, Samuel Mencel, Oto Horváth, Tomáš Papcun, Marek Klíma a vedoucí týmu je Pavol Bálint. Slovenský tým neměl během závodu žádné vetší technické problémy a dokázal zvládnout tlak konkurence. Finále v Las Vegas bylo velkou zkušeností pro oba týmy, které přineslo množství neopakovatelných zážitků a zlepšilo fungování a týmového ducha jednotlivých týmů. „Ze světového finále si odnášíme velice cenné zkušenosti a motivaci více trénovat. Uvědomil jsem si, jak důležité je být spolehlivou části týmu a jak podstatné je připravit auto tak, abychom se na něj mohli spolehnout i během 6 hodinového závodu“, hodnotí finále Tomáš Vlček, mechanik a nahazovač týmu HC Verva 44. „Byl to velký psychický nápor, být tisíce kilometrů od domova, kde se musíte spolehnout samy na sebe a na tým. Naštěstí jsme vše zvládli a odnáším si z Ameriky úžasné vzpomínky“, dodává Lenka Šustrová, koordinátorka a podpora týmu HC Verva 44.
Košický Ostrov Team
Litvínovský tým HC Verva Racing Team 44