cover img

Studenti budou moci sledovat online přednášky

Nadace ORLEN Unipetrol a Gymnázium Josefa Jungmanna v Litoměřicích společně obnovili projekt s názvem Pátky s vědou.

Studenti z celého Česka budou moci díky projektu Pátky s vědou sledovat online přednášky významných osobností české vědy

Nadace ORLEN Unipetrol a Gymnázium Josefa Jungmanna v Litoměřicích společně obnovili projekt s názvem Pátky s vědou. Původní záměr – umožnit studentům osobní setkání a živé debaty s významnými osobnostmi z oblasti vědy, výzkumu či akademické sféry – se nyní přesouvá do online prostoru, a bude tak přístupný pro studenty z celého Česka. Každý poslední pátek v měsíci až do konce školního roku bude spuštěna premiéra přednášky předních českých odborníků na YouTube kanále skupiny ORLEN Unipetrol. Prvním hostem v novém roce byl v pátek 29. ledna zakladatel Institutu moderní výživy Miloslav Šindelář. Studentům přiblížil téma moderní výživy zaměřené na fakta a mýty. V minulosti absolvovalo projekt Pátky s vědou bezmála šest set posluchačů a vystřídalo se na něm devět osobností české vědy a výzkumu.

Nadace ORLEN Unipetrol, která je partnerem projektu Pátky s vědou, se podílí na výběru osobností. „V současné době plné dezinformací je nesmírně důležité, aby mladí lidé měli možnost kontaktu se zkušenými odborníky, a mohli si tak budovat vlastní názory s uplatněním kritického myšlení a na základě faktů. Již v prosinci jsme studentům nabídli přednášku na aktuální téma prevence virových onemocnění v podání přední české viroložky Ruth Tachezy, která vede katedru genetiky a mikrobiologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze a je vedoucí Národní referenční laboratoře pro papillomaviry a polyomaviry,“ komentuje místopředsedkyně představenstva skupiny ORLEN Unipetrol a předsedkyně správní rady Nadace ORLEN Unipetrol Katarzyna Woś a dodává: „Tentokrát jsme se zaměřili na fenomén zdravé výživy. Přednášku povedl Miloslav Šindelář a představil fakta a mýty, které kolem tohoto tématu kolují nejen na sociálních sítích.“

Miloslav Šindelář věří, že správná výživa a zdravý životní styl jsou klíčem k prevenci mnoha onemocnění a přispívají velkou měrou ke zlepšení kvality života každého z nás. Svoji práci proto zasvětil edukaci veřejnosti v oblasti moderní výživy. Přednáší na lékařských konferencích, je certifikovaným poradcem pro výživu, spoluautorem knihy Moderní výživa a zakladatelem Institutu moderní výživy. Dále je součástí projektového týmu, který se zabývá výzkumem progresivních oborů nutrigenetiky a nutrigenomiky.

„Za poslední rok jsme se museli s výukou přesunout do online prostoru, proto jsme tímto způsobem obnovili i setkávání studentů s českými kapacitami. Práce ve vědě a výzkumu je bezpochyby obrovským přínosem pro celou společnost, stojí za ní však spousta dřiny. Projektem Pátky s vědou poskytujeme našim studentům odborný vhled do vybraných témat, ale i ukázku toho, jak se mohou do budoucna kariérně profilovat a co to obnáší,“ říká Radka Balounová, ředitelka Gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích a autorka projektu Pátky s vědou.

Odkaz na YT: https://www.youtube.com/watch?v=r3aB4EUIqrg