cover img

Pomoc Ukrajině

Vyhlásili jsme mezi zaměstnanci ORLEN Unipetrol finanční sbírku

Pomoc Ukrajině

I když jsme o sobě nedali delší dobu vědět, také nás samozřejmě situace v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině velice zasáhla a i my jsme zahájili aktivity na pomoc lidem, kteří jsou touto událostí bezprostředně zasaženi.

Níže přinášíme stručné shrnutí, co všechno jsme již na pomoc ukrajinským občanům zrealizovali:
Vyhlásili jsme mezi zaměstnanci ORLEN Unipetrol finanční sbírku, která stále běží. Ukončena bude 18. března, po dohodě s humanitární organizací ADRA, vybranou sumu následně Nadace ORLEN Unipetrol zdvojnásobí a shromážděné finanční prostředky poputují potřebným. Organizace ADRA je pak také díky působnosti své ukrajinské pobočky efektivně rozdělí tam, kde budou nejvíce potřeba.

Organizaci ADRA jsme také darovali ve spolupráci s Benzina ORLEN produkty Stop Cafe, a to 23 palet, které v pátek ráno vyjely směr Zakarpatí a zde pomohlo darované zboží nejen příchozím z východní Ukrajiny, ale i těm, kteří jsou stále na cestě do dalších zemí. Jedná se o vody, energy drinky, džusy.

Velvyslanectví Ukrajiny v ČR jsme věnovali TANK KARTY v hodnotě 100 000 Kč na nákup pohonných hmot určených k převozu humanitární pomoci na Ukrajinu.

Zorganizovali jsme i materiální sbírky. Uspořádali jsme materiální sbírku již v Brně, následně byla ve spolupráci s městem Brnem poslána vlakem s humanitární pomocí přímo do ukrajinského Lvova.

Sbírka probíhala i v Praze, byla koordinována s městskou částí Praha 11. Část sbírky bude prostřednictvím Českého červeného kříže distribuována přímo na Ukrajinu a druhá část je distribuována ukrajinským rodinám, které jsou již ubytované v České republice. Sbírka v Litvínově je koordinována se zástupci měst Litvínov a Most. Věci ze sbírky budou využity v nově vznikajícím evakuačním centru v Litvínově, ostatní se dle potřeby předají přímo rodinám, které bude město Litvínov ubytovávat, resp. budou využity v nově vytvořené mateřské školce pro ukrajinské děti v Mostě. Sbírka v Kralupech je pak koordinována s Charitou Kralupy. V Litvínově i v Kralupech sbírky stále probíhají.

Nadále jsme ve spolupráci s organizacemi a městy ohledně potřeby dobrovolníků a další možnosti pomoci. Situace je velmi turbulentní a je nám jasné, že pomoc bude dlouhodobá, ať už finanční, materiální či dobrovolnická. Myslíme i na dlouhodobou podporu v rámci vzdělávání, proto už teď v nadaci přemýšlíme, jakým způsobem podpořit vzdělávání ukrajinských dětí​.