cover img

Exotický svět kovů

Hostem projektu Pátky s vědou byl Jaromír Caise

Nadace ORLEN Unipetrol si pro vás ve spolupráci s Gymnáziem Josefa Jungmanna v Litoměřicích připravila další přednášku v rámci projektu Pátky s vědou. Přednáška doc. Ing. Jaromíra Caise, Ph.D. nese název Exotický svět kovů.

V rámci přednášky se posluchači dozvědí o historii zpracování kovových materiálů, které lidstvo využívá v nejrůznějších oblastech své činnosti již tisíce let. Pozornost je věnována kovům a jejich slitinám, které nás každý den obklopují, ale také kovům podstatně exotičtějším, bez nichž by současný svět nevypadal tak, jak vypadá. Pozornost je dále věnována technologiím, které se pro zpracovávání kovových materiálů používaly, používají a v blízké budoucnosti používat budou. 

​Doc. Ing. Jaromír Cais, Ph.D. je děkanem fakulty strojního inženýrství na UJEP. Narodil se v krušnohorských Abertamech, vystudoval v Plzni, je jedním z nejmladších docentů ústecké univerzity, držitelem tří patentů v oblasti kovových slitin a nadšeným popularizátorem vědy a výzkumu v technických oborech.