cover img

Nadace Unipetrol rozdělila 1,9 milionu korun

Ve školním roce 2020/2021 motivuje talentované studenty středních a vysokých škol prostřednictvím velkorysého stipendijního programu.

Nadace Unipetrol rozdělila letos mezi studenty a učitele 1,9 milionu korun

​Nadace Unipetrol pokračuje v podpoře vzdělávání v České republice. Ve školním roce 2020/2021 motivuje talentované studenty středních a vysokých škol prostřednictvím velkorysého stipendijního programu, pedagogům poskytuje speciální granty. Ve stipendijním programu tento rok rozdělila 1,5 milionu korun mezi 57 studentů, v pedagogickém programu pak darovala Nadace Unipetrol 400 tisíc korun devíti učitelům. Za dobu trvání stipendijního a grantového programu podpořila nadace studenty a učitele již 7 miliony korun.

„V novém školním roce výrazně ovlivňují výuku opatření proti koronavirové pandemii. Úspěšný stipendijní program Nadace Unipetrol přesto pokračuje v důvěrně známé podobě, což platí i pro naše pedagogické granty,“ říká místopředsedkyně představenstva skupiny Unipetrol a předsedkyně správní rady Nadace Unipetrol Katarzyna Woś. „Již počtvrté jsme podpořili středoškoláky a vysokoškoláky, kteří mají výborné studijní výsledky a nadání v oblasti přírodních věd s důrazem na chemii. Podruhé jsme také odměnili motivované učitele, kteří dokážou svým nadšením získat trvalý zájem žáků o učivo a studium.“

Nadace Unipetrol rozdělila ve stipendijním programu 2020/2021 mezi 57 studentů středních a vysokých škol celkovou částku 1 500 000 korun. Osmdesát tisíc korun z této částky bylo rozděleno také mezi čtyři nejlepší studenty juniorského hokejového týmu HC VERVA Litvínov. Čtvrt milionu korun z této částky věnovala Nadace Unipetrol Nadačnímu fondu manželů Livie a Václava Klausových, jejímž prostřednictvím podpoří vysokoškoláky ze sociálně slabších poměrů.

„Z daru Nadace Unipetrol máme velkou radost, protože nám umožní poskytnout stipendia sedmnácti talentovaným studentům vysokých škol, jimž jejich sociální situace ztěžuje studium,“ říká Livia Klausová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových. „Stejně jako Nadace Unipetrol jsme zaměřeni na podporu vzdělávání, protože vzdělání je investice, která do budoucna nese své ovoce a to nejen ve finančním vyjádření. Vzdělání je přínosem pro celou společnost a je penězi neocenitelné.“

V programu pedagogických grantů ocenila Nadace Unipetrol ve školním roce 2020/2021 devět učitelů, jimž věnovala souhrnnou částku čtyři sta tisíc korun. Mezi oceněnými pedagožkami a pedagogy je i Denisa Brandtová, která společně s Michalem Dragounem, studentem oboru Technologie pro ochranu životního prostředí v Univerzitním centru Litvínov VŠCHT – FS ČVUT – ORLEN Unipetrol, pořádá tandemovou výuku v 8. a 9. ročníku na ZŠ a MŠ Meziboří. Výuka pedagoga a vysokoškolského studenta za jednou katedrou je zajímavou formou snoubení teoretických a praktických dovedností.

„Nadaci Unipetrol patří velký dík za skvělou podporu našeho projektu tandemové výuky chemie,“ říká Denisa Brandtová. „Tandemová výuka se nám skvěle osvědčuje. Snažíme se probouzet v žácích živý zájem o vědu a její praktické uplatnění, vedeme je k tomu, aby sami přemýšleli, zkoušeli a hlavně se vědou bavili. Do budoucna plánuji navštěvovat předškoláky s programem inspirovaným Báječným dnem s chemií. I malé děti už totiž znají řadu chemických látek, například v podobě barevné chemie cukrovinek, mléka a dalších dobrot, protože se s nimi setkávají každý den. V připravovaném projektu jim navíc ukážu kouzla, která se s těmito látkami dají dělat, aniž by o tom tušili.“

Nadace Unipetrol udělila stipendia již počtvrté. Za dobu trvání stipendijního programu odměnila 196 studentů celkovou částkou 6,5 milionu korun. Pedagogické granty uděluje Nadace Unipetrol od roku 2019 ve spolupráci s Univerzitním centrem Litvínov VŠCHT – FS ČVUT – ORLEN Unipetrol a Unipetrol výzkumně vzdělávacím centrem (UniCRE). Mezi pedagogy, kteří se snaží prezentovat probírané učivo zábavnou formou a do výuky dávají víc, než vyplývá z jejich pracovních povinností, již bylo rozděleno 770 000 korun.

rozdeleni-penez.jpg