cover img

Host říjnové předášky

Hostem říjnové přednášky projektu Pátky s vědou byl Jiří Jakubínský

Hostem říjnové přednášky projektu Pátky s vědou byl Jiří Jakubínský

Nadace ORLEN Unipetrol ve spolupráci s Gymnáziem Josefa Jungmanna v Litoměřicích pokračuje v projektu Pátky s vědou. Hostem druhé přednášky v tomto školním roce byl RNDr. Jiří Jakubínský, Ph.D, jehož přednáška byla zaměřena na téma klimatická změna. Přednáška je dostupná online na Youtube kanále skupiny ORLEN Unipetrol.

Jiří Jakubínský je vystudovaný fyzický geograf, který se zabývá hydrologií (zejména environmentální hydrologií) a působí jako vědecký pracovník na Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a dále také na Masarykově univerzitě v Brně. Konkrétně se specializuje na problematiku příčin a následků hydrologických extrémů v současné krajině, jakožto jedním z významných dopadů klimatické změny.

V jeho přednášce se dozvíte více informací o globální změně klimatu a o jejích dopadech nejen u nás v České republice. Přednáška je ke zhlédnutí zde.

Nezapomeňte se podívat i na přednášky, které v rámci projektu Pátky s vědou vyšly již v minulém školním roce. V prosinci zahájila jejich sérii viroložka RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D., s tématem „Prevence virových onemocnění“, v lednu na ni navázal zakladatel Institutu moderní výživy Miloslav Šindelář, který hovořil o tématu „Moderní výživa – mýty versus fakta“, v únoru přednášel Doc. Ing. Tomáš Herink, Ph.D o surovinách pro chemický průmysl a v březnu ředitel oddělení pro nákup ropy a zemního plynu Maroš Čunta o ropě a její cestě do rafinérií skupiny ORLEN Unipetrol. V dubnu byl hostem projektu výzkumník Václav Bystrianský, který hovořil na téma Vodík, palivo přítomnosti, a v květnu pak Prof. Ing. Karel Melzoch, CSc. s tématem alkohol.

Hostem první přednášky v tomto školním roce byl prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc., jehož přednáška byla zaměřena na téma Desatero smyslů.