cover img

Hostem první přednášky tohoto školního roku

​Nadace ORLEN Unipetrol pokračuje v projektu Pátky s vědou

Hostem první přednášky tohoto školního roku v rámci projektu Pátky s vědou byl Jaroslav Petr

Nadace ORLEN Unipetrol ve spolupráci s Gymnáziem Josefa Jungmanna v Litoměřicích pokračuje v projektu Pátky s vědou. Hostem první přednášky v tomto školním roce byl prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc., jehož přednáška byla zaměřena na téma Desatero smyslů. Přednáška je dostupná online na Youtube kanále skupiny ORLEN Unipetrol.

Jaroslav Petr pracuje ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, kde se zabývá biologií rozmnožování živočichů. Učí biotechnologie a bioetiku na České zemědělské univerzitě a na přírodovědeckých fakultách Karlovy univerzity, Masarykovy univerzity a Jihočeské univerzity. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Lidovými novinami, Hospodářskými novinami, Českým rozhlasem, časopisem Vesmír a dalšími sdělovacími prostředky.

V jeho přednášce na téma Desatero smyslů se dozvíte zajímavosti o smyslech nejen lidských, ale i zvířecích. Přednáška je ke zhlédnutí ZDE.

Nezapomeňte se podívat i na přednášky, které v rámci projektu Pátky s vědou vyšly v minulém školním roce. V prosinci zahájila jejich sérii viroložka RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D., s tématem „Prevence virových onemocnění“, v lednu na ni navázal zakladatel Institutu moderní výživy Miloslav Šindelář, který hovořil o tématu „Moderní výživa – mýty versus fakta“, v únoru přednášel Doc. Ing. Tomáš Herink, Ph.D o surovinách pro chemický průmysl a v březnu ředitel oddělení pro nákup ropy a zemního plynu Maroš Čunta o ropě a její cestě do rafinérií skupiny ORLEN Unipetrol. V dubnu byl hostem projektu výzkumník Václav Bystrianský, který hovořil na téma Vodík, palivo přítomnosti, a v květnu pak Prof. Ing. Karel Melzoch, CSc. s tématem alkohol. Všechna videa naleznete na Youtube kanále skupiny ORLEN Unipetrol