cover img

Pátky s vědou

Hostem další přednášky v projektu Pátky s vědou byl Petr Slavíček

Hostem další přednášky v projektu Pátky s vědou byl Petr Slavíček

Nadace ORLEN Unipetrol ve spolupráci s Gymnáziem Josefa Jungmanna v Litoměřicích pokračuje v projektu Pátky s vědou. Hostem další přednášky v tomto školním roce byl prof. RNDr. Petr Slavíček, Ph.D., jehož přednáška nesla název „Sám sobě pokusným králíkem“. Přednáška je dostupná online na Youtube kanále skupiny ORLEN Unipetrol.

Prof. RNDr. Petr Slavíček, Ph.D. vystudoval PřF UK v Praze. Roku 2016 dostal cenu Neuron. Od r. 2017 je členem Učené společnosti ČR. Od roku 2015 pracuje na VŠCHT Praha, kde vede Laboratoř teoretické fotodynamiky. Od roku 2020 vede Ústav fyzikální chemie VŠCHT. Dlouhodobě se věnuje práci s nadanými středoškolskými studenty v rámci chemické olympiády a přípravných letních soustředění na Běstvině.

V jeho přednášce se dozvíte více informací o tom, jak věda funguje, jak vědci přemýšlí a jak své objevy testovali sami na sobě. Přednáška je ke zhlédnutí ZDE.

Nezapomeňte se podívat i na přednášky, které v rámci projektu Pátky s vědou vyšly již v minulém školním roce. V prosinci zahájila jejich sérii viroložka RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D., s tématem „Prevence virových onemocnění“, v lednu na ni navázal zakladatel Institutu moderní výživy Miloslav Šindelář, který hovořil o tématu „Moderní výživa – mýty versus fakta“, v únoru přednášel Doc. Ing. Tomáš Herink, Ph.D o surovinách pro chemický průmysl a v březnu ředitel oddělení pro nákup ropy a zemního plynu Maroš Čunta o ropě a její cestě do rafinérií skupiny ORLEN Unipetrol. V dubnu byl hostem projektu výzkumník Václav Bystrianský, který hovořil na téma Vodík, palivo přítomnosti, a v květnu pak Prof. Ing. Karel Melzoch, CSc. s tématem alkohol.

Hostem první přednášky v tomto školním roce byl prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc., jehož přednáška byla zaměřena na téma Desatero smyslů. Hostem druhé přednášky byl RNDr. Jiří Jakubínský, Ph.D. s přednáškou na téma Globální změna klimatu a její dopady (nejen) u nás.

Všechna videa naleznete na Youtube kanále skupiny ORLEN Unipetrol ZDE.