cover img

Přednáška s doc. RNDr. Markétou Martínkovou, Ph.D.,

Přednáška byla zaměřena na téma Vliv stravy na zdraví a nemoci

Další přednáška v rámci projektu Pátky s vědou je online. Tentokrát vystoupila doc. RNDr. Markéta Martínková, Ph.D.,

Nadace ORLEN Unipetrol ve spolupráci s Gymnáziem Josefa Jungmanna v Litoměřicích pokračuje v projektu Pátky s vědou. Hostem další přednášky v tomto školním roce byla doc. RNDr. Markéta Martínková, Ph.D., jejíž přednáška byla zaměřena na téma Vliv stravy na zdraví a nemoci. Přednáška je dostupná online na Youtube kanále skupiny ORLEN Unipetrol.

Doc. RNDr. Markéta Martínková, Ph.D., vystudovala obor biochemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde v současné době vyučuje klinickou biochemii a biochemické aspekty biomedicíny. Několik let působila na Tohoku Univerzitě v japonském městě Sendai a nejen s japonskými kolegy intenzivně spolupracuje stále v rámci mezinárodních projektů. Předmětem jejího vědeckého zájmu jsou především hemoproteiny a jejich vliv na zdraví a nemoci. Svůj výzkum specializuje na hemové senzorové proteiny, v kterých hem může působit jako vlastní signál anebo jako detekční místo pro různé molekuly plynů (např. kyslík, oxid uhelnatý atd.). Od roku 2013 je studijní proděkankou na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

V její přednášce se dozvíte více informací o tom, jak velký vliv má strava na naše zdraví a také všechny nemoci. Přednáška je ke zhlédnutí ZDE.

Nezapomeňte se podívat i na přednášky, které v rámci projektu Pátky s vědou vyšly již v minulém školním roce. V prosinci zahájila jejich sérii viroložka RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D., s tématem „Prevence virových onemocnění“, v lednu na ni navázal zakladatel Institutu moderní výživy Miloslav Šindelář, který hovořil o tématu „Moderní výživa – mýty versus fakta“, v únoru přednášel Doc. Ing. Tomáš Herink, Ph.D o surovinách pro chemický průmysl a v březnu ředitel oddělení pro nákup ropy a zemního plynu Maroš Čunta o ropě a její cestě do rafinérií skupiny ORLEN Unipetrol. V dubnu byl hostem projektu výzkumník Václav Bystrianský, který hovořil na téma Vodík, palivo přítomnosti, a v květnu pak Prof. Ing. Karel Melzoch, CSc. s tématem alkohol.

Hostem první přednášky v tomto školním roce byl prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc., jehož přednáška byla zaměřena na téma Desatero smyslů a na tu následně navázal prof. RNDr. Petr Slavíček, Ph.D. na téma Sám sobě pokusným králíkem.

Všechna videa naleznete na Youtube kanále skupiny ORLEN Unipetrol ZDE.